Українська асоціація девелоперів, яка представляє найбільші компанії країни, змушена заявити про критичну ситуацію, в якій опинилася будівельна галузь держави.
За офіційними оцінками, агресор зруйнував житло понад 1,5 мільйонів українських сімей, натомість обсяги будівництва скоротилися вдвічі порівняно з довоєнними показниками. За мінімальними підрахунками, в існуючих умовах для забезпечення житлом цих сімей знадобиться щонайменше 25 років. Це абсолютно неприйнятно. Створення державою умов для розвитку будівельної галузі, а відтак забезпечення житлом українців має бути одним із пріоритетних завдань держави.
Натомість будівельна галузь не просто позбавлена підтримки. Вона знаходиться під постійним тиском та блокуванням. Девелоперів, за якими стоять мільйони сімей українців та сотні тисяч працівників, сьогодні намагаються взяти в економічні «заручники» деякі політики та активісти-заробітчани, посадовці та судді. Вони разом з окремими представниками певних структур незаконно блокують роботу цілого сектору економіки. Влада у ряді випадків або потурає їм, або просто робить вигляд, що проблеми не існує.
Ми, українські компанії-девелопери, маємо ряд важливих запитань як до місцевої, так і центральної влади:
Маючи в наявності усі дозволи та документи, сьогодні девелопер не має жодної гарантії, що держава (органи місцевого самоврядування та центральні органи влади) не змінить правила на ходу і не скасує або заблокує будівництво.
У результаті девелопери банкрутують, економіка втрачає мільярди, люди не отримують житло.
Адже все частіше саме вони, а не закон, вирішують, що правильно, а що ні.
Якщо девелопер з дотриманням усіх норм розпочав роботу, в Європі він її завершить. В Україні це ще нічого не означає. Бо після року будівництва чиновник під тиском вулиці може скасувати своє ж рішення, видане за законом; окремі силовики – відкрити кримінальне провадження лише на підставі бажання запросити бізнес до «обговорення фінансового питання»; суд, розглядаючи справу, може віддати перевагу вимогам натовпу за вікном, а не нормам законів та кодексів.
У результаті псевдоактивісти та силовики заробляють. Бізнес несе критичні втрати, економіка втрачає, громадяни не отримують своє житло.
Маючи право власності на майно, девелопери стикаються з постійними перепонами: об’єкти нерухомості на ходу визнаються об’єктом культурної спадщини, хоча ніколи нею не були; пустирям, де вже йдуть законні будівельні роботи, надається статус зелених зон або парків, будівництво зупиняється тощо. Це при тому, що поняття «відкликання рішення» законом не передбачено в принципі. Ба більше, зміна статусу чужої власності без згоди власника є порушенням базового конституційного права осіб розпоряджатися своїм майном.
У результаті міста «прикрашають» розвалені або напівзведені будівлі та закинуті будівництва, які стоять десятиріччями, поки девелопер відстоює свої права в судах. Банки, в тому числі міжнародні, через непостійність держави в її ж рішеннях вбачають ненадійність і колосальні ризики, тому відмовляють бізнесу у кредитуванні. Це все гальмує розвиток економіки.
По всій країні – тисячі одно- та двоповерхових будівель ленінської доби з комуністичною символікою, яким деякі активісти разом з чиновниками намагаються надати статус пам’яток культспадщини вже після початку будівельних робіт. Місцева влада та центральна виконавча влада в цій ситуації все частіше рухаються не у правовому, а в політичному полі.
У результаті в Україні замість прав громадян на житло захищаються серпи та молоти ленінсько-сталінської доби.
Враховуючи вищезазначене, звертаємось до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету міністрів України, міських голів та місцевого самоврядування!
Влада – Уряд, парламент, міські голови – зобов’язані втрутитися в ситуацію! Вимагаємо чесних правил!
1. Відновити дотримання законів у будівельній галузі всіма її учасниками!
2. Зупинити свавілля псевдоактивістів та силовиків! Притягнути до відповідальності здирників та шантажистів!
3. Розглядати питання культурної спадщини виключно в правовому полі, а не під тиском вулиці!
4. Заборонити застосування законів та норм заднім числом!
5. Припинити переписувати правила у будівельній галузі на ходу!