Компанія Укрфінжитло, яка є оператором державної програми пільгового іпотечного кредитування єОселя, та Українська асоціація девелоперів житлової нерухомості підписали меморандум про запуск єдиної цифрової платформи для зручної акредитації новобудов в іпотечних програмах. Завдяки новому інструменту вдасться пришвидшити збільшення переліку доступних позичальникам будинків, відтак надаючи їм значно ширший вибір первинного житла.
Укрфінжитло, девелопери та банки матимуть в системі власні інтерфейси. Девелоперам вона дозволить подавати єдиний уніфікований набір відомостей і документів, частина з яких підтягуватиметься з існуючих національних баз даних. Банки, маючи доступ до цієї інформації, зможуть детально аналізувати кожну заявку, швидше та легше приймати рішення щодо акредитації новобудови, запитуючи в індивідуальному порядку лише незначний обсяг даних через спеціальний модуль комунікації. А регулятор в особі Укрфінжитла матиме дієві інструменти для комплаєнсу всіх сторін та контролю строків.
– Це такий собі маркетплейс для забудовників, як вітрина: ти завантажуєш документи, і будь-який банк може тебе взяти, подивитися або навіть паралельно взяти до акредитації, — зазначає голова правління Укрфінжитла Євген Мецгер. – Можливо, завдяки таким інструментам ми дійдемо до якихось дуже швидких процесів акредитації. Банки будуть бачити, що коли два банки вже акредитували забудовника, третій просто буде це робити автоматично, базуючись на досвіді, на довірі, на експертній загальній думці.
За словами голови правління Української асоціації девелоперів Євгена Фаворова, сьогодні акредитація новобудови для участі в іпотечних програмах може відбуватись від трьох до чотирьох місяців. Завдяки запуску платформи планується пришвидшити цей процес до місяця-півтора.
– Ми орієнтуємось в першу чергу не стільки на девелоперів, банки, ми орієнтуємось на покупців. І це для нас, безумовно, можливість зробити інструмент, який буде збільшувати довіру до ринку. Тому що він консолідує, по суті, зусилля трьох сторін – держави в особі Укрфінжитла, банків і безпосередньо девелоперів – для того, щоб надати покупцю релевантну інформацію про той чи інший об'єкт. І це наш головний фокус, — підкреслює Євген Фаворов.
Сервіс для потенційних покупців дозволить шукати житло за різними критеріями, такими як місцезнаходження, девелопер та цінова категорія. Можна буде переглянути повну інформацію про житловий комплекс, включаючи статус будівництва, його характеристики, наявність дозвільної документації, відомості про окремі будинки та учасників проекту. Прямо в системі можна буде розрахувати орієнтовну суму іпотеки через вбудований калькулятор та одразу подати заявку через сервіс Дія.
При цьому спрощення умов роботи має допомогти залучити до іпотечних програм значно більше банків-партнерів і девелоперів, завдяки чому позичальники отримають істотно ширший вибір якісного сучасного житла.
Зазначимо, що це вже не перший спільний крок Укрфінжитла, банків та девелоперів в напрямку спрощення акредитації будинків. Раніше також було запущено уніфіковану анкету новобудови на етапі будівництва, яку девелопери одночасно направляють всім банкам-партнерам іпотечних програм, більше не витрачаючи час та ресурси на подання окремих пакетів відомостей в кожен банк.